Rozpoczęcie działalności gospodarczej - sklep.gofin.pl
          Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 r., godz. 12:46
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Kompensata a powstanie obowiązku podatkowego

Poradnik VAT


Czy kompensata jako forma wzajemnych rozliczeń kontrahentów uprawnia małego podatnika stosującego metodę kasową do odliczenia VAT z otrzymywanych faktur zakupu i jednocześnie powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży?

Istnieją dwa sposoby dokonania kompensaty wzajemnych należności: potrącenie ustawowe oraz kompensata umowna. Pierwsze z nich jest uregulowane w art. 498 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), natomiast kompensata umowna nie ma swojej szczegółowej regulacji, jest jednak dozwolona na zasadzie swobody umów. Różnica między nimi sprowadza się do faktu, iż kompensata umowna wywołuje skutki określone przez strony w umowie, natomiast potrącenie ustawowe dokonuje się jedynie przez oświadczenie złożone drugiej stronie i wywołuje skutki określone w ustawie. Przy czym dla ważności potrącenia ustawowego konieczne jest spełnienie przesłanek określonych w art. 498 § 1 K.c. Chodzi o to, aby dwie osoby były jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, przedmiotem obu wierzytelności były pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, obie wierzytelności mogły być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym, a wierzytelność osoby dokonującej potrącenia była wymagalna. Wskutek potrącenia wierzytelności ulegają wzajemnemu umorzeniu do wysokości wierzytelności niższej.

Przepisy dotyczące kasowej metody rozliczania VAT uzależniają moment powstania obowiązku podatkowego (określony w art. 21 ustawy o VAT) oraz prawo do odliczenia VAT naliczonego (art. 86 ust. 10e tej ustawy) od uregulowania należności. Zatem, bez znaczenia pozostaje fakt, w jaki sposób nastąpiło zaspokojenie roszczenia podatnika, tj. przez zapłatę czy w innej formie, np. przez kompensatę.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, który w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lipca 2016 r., nr ITPP3/4512-264/16/EB stwierdził m.in.: "(...) kompensatę, jako sposób wygaszenia stosunku zobowiązaniowego, uznaje się za równoważną spełnieniu świadczenia (zapłacie). Kompensatę można więc uznać za surogat wykonania zobowiązania (zapłaty). Skutki prawne kompensaty są takie same, jak skutki zapłaty. (...)"

Ostatecznie rozpatrując sprawę w analogicznym stanie faktycznym do przedstawionego, Dyrektor IS uznał, iż: "(...) skoro jest Pan małym podatnikiem stosującym metodę kasową rozliczenia podatku, okolicznością decydującą o momencie powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest dokonanie/otrzymanie zapłaty za fakturę. Zatem z tytułu dokonanej przez Pana sprzedaży z chwilą dokonania zapłaty poprzez kompensatę należności powstanie - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy - obowiązek podatkowy (z uwzględnieniem zastrzeżenia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy). Natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu - na podstawie art. 86 ust. 10e ustawy - powstaje nie wcześniej niż za okres, w którym nastąpiła zapłata, zatem w tym przypadku nie wcześniej niż za okres, w którym została dokonana kompensata. (podkreślenie redakcji). Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, w takim zakresie w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, o ile nie zachodzą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 10 grudnia 2019 r.
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.