Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 r., godz. 11:53
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 23.827
separatorgoraprzod
A A A

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2019 r. a obowiązek informacyjny wobec urzędu skarbowego

Biuletyn Informacyjny
 

Pomimo, że nasza spółka cywilna nie przekracza limitów zobowiązujących do przejścia na pełną księgowość, od kilkunastu lat prowadzimy księgi rachunkowe. Czy nadal musimy o tym fakcie powiadamiać urząd skarbowy? Czy może obowiązują już zapowiadane w 2017 r. uproszczenia?

W myśl wchodzących w życie od 1 stycznia 2019 r. przepisów wprowadzających uproszczenia m.in. w ustawach o podatku dochodowym oraz ustawie o rachunkowości, podatnicy zamierzający dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe w 2019 r., nie mają obowiązku zawiadamiania o tym fakcie urzędu skarbowego. Stosowne informacje w tym zakresie podatnicy zamieszczą dopiero w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Obecny stan prawny

Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe mają obowiązek prowadzić m.in.: osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku (działające zgodnie z ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro.

Jednocześnie zgodnie z obecnym brzmieniem art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro. W tym przypadku osoby te lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Osoby fizyczne lub wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych mogą złożyć zawiadomienie na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. poz. 647 ze zm.).

Analogiczne obowiązki wynikają z art. 24a ustawy o PDOF.

Zmiana przepisów w zakresie obowiązku informacyjnego o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r., na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (dalej: ustawy nowelizującej), mają wejść w życie zmiany w art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości, będące następstwem nowelizacji art. 24a ust. 5 ustawy o PDOF, dotyczące obowiązku informowania urzędu skarbowego o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Zmiana prawa Zgodnie z nowym brzmieniem 24a ust. 5 ustawy o PDOF, podatnik informuje o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w zeznaniu, składanym za rok podatkowy, w którym były prowadzone. Jeżeli księgi prowadziła spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska, informację składają wszyscy wspólnicy.

W wyniku zmian wprowadzonych w ustawie o rachunkowości w przedmiotowym zakresie wskazano, że osoby decydujące się na dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ponieważ "odrębne przepisy" (tu: ustawa o PDOF) regulują tę kwestię inaczej, podatnicy (w tym wspólnicy spółki cywilnej) nie będą zobowiązani do dodatkowego informowania urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku obrotowego o fakcie dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Co więcej, w przepisach przejściowych (art. 42) ustawy nowelizującej wskazano, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych lub spółki partnerskie, których przychody z działalności za 2018 r. są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości, mogą prowadzić księgi rachunkowe od początku 2019 r. Do takich osób i spółek stosuje się przepisy art. 24a ust. 5 ustawy o PDOF w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą (zaznaczamy, że ten przepis nie odnosi się do przedsiębiorstwa w spadku spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku; z literalnego brzmienia przepisów wynika, że ww. podmioty w 2018 r. powinny jeszcze złożyć ww. zawiadomienie. Wydaje się jednak, że nie taki był cel ustawodawcy).

Jednocześnie wskazano, że zawiadomienie, o którym mowa w art. 24a ust. 5 ustawy o PDOF, w brzmieniu dotychczasowym, nie wywołuje skutków prawnych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Tak więc zgodnie z przepisami ustawy nowelizującej, podatnicy PIT (także m.in. wspólnicy spółki cywilnej) zamierzający dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe również w 2019 r., poinformują o tym fakcie urząd skarbowy w zeznaniu rocznym składanym za 2019 r. Nie muszą zatem składać dodatkowej informacji w tym zakresie do końca 2018 r.

Zauważmy, że zmiany w omawianym zakresie miały wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r., lecz w wyniku przedłużenia się prac legislacyjnych nie zostały wówczas ukończone. O możliwości wprowadzenia ich w życie pisaliśmy już w BI nr 36 z 20 grudnia 2017 r.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
w Biuletynie Informacyjnym nr 36 z 20.12.2017 r.
na str. 63

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 18 lutego 2019 r.
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.