Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 27 lipca 2021 r.
          Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 r., godz. 12:14
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Sporządzamy CIT-8

Gazeta Podatkowa

Kto powinien sporządzić CIT-8?

Obowiązek złożenia CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem zwolnionych od tego podatku (wymienionych w powołanym dalej art. 27 ust. 1 updop). Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w 2017 r. podatnikami są:

  • osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji,
     
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej i komandytowej),
     
  • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
     
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Natomiast podatnicy niemający na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.

Przykład

Zagraniczna firma mająca siedzibę w Niemczech posiada oddział produkcyjny w Polsce. Zagraniczny podmiot ma obowiązek sporządzić CIT-8, w którym wykaże dochody osiągnięte za pośrednictwem tego oddziału.

Podatnicy niemający na terytorium Polski siedziby lub zarządu nie składają zeznania, jeśli od polskiego podmiotu uzyskali należności z tytułów wymienionych w art. 21 i 22 updop (m.in. z odsetek, praw autorskich, dywidend) i nie uzyskali innych dochodów w naszym kraju. Podmiot krajowy, który wypłacił te należności, obowiązany był do potrącenia od nich podatku dochodowego i odprowadzenia go na rachunek urzędu skarbowego.

Przykład

Francuska spółka prawa handlowego wynajmuje polskiemu przedsiębiorcy specjalistyczną maszynę. Osiąga z tego tytułu przychody na terytorium Polski opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 updop. W 2017 r. od tych przychodów polski przedsiębiorca pobrał zryczałtowany podatek dochodowy i odprowadził do urzędu skarbowego. Spółka, choć w 2018 r. osiągnęła przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce, nie składa zeznania rocznego za 2018 r.

Kto nie składa zeznania?

Na mocy art. 27 ust. 1 updop, obowiązek złożenia zeznania nie dotyczy podatników wymienionych w tym przepisie, tj. m.in. jednostek budżetowych, jednostek samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kościelnych osób prawnych uzyskujących dochody z niegospodarczej działalności statutowej, Polskiego Związku Działkowców z tytułu prowadzenia działalności statutowej.

Zeznania nie składają też podatnicy, którzy uzyskują przychody wyłącznie z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 updop (np. z działalności rolniczej, leśnej).

Termin złożenia

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają zeznanie podatkowe CIT-8 po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego (art. 27 ust. 1 updop). Jeśli u podatnika rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca.

Zwróć uwagę!

Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek złożyć zeznanie CIT-8 za 2018 r. najpóźniej 1 kwietnia 2019 r. (31 marca 2019 r. przypada w niedzielę).

Podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, składają CIT-8 w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po ich roku podatkowym.

Przykład

Spółka z o.o. zajmuje się przetwórstwem owoców i warzyw. Ze względu na sezonowy charakter produkcji, przyjęła inny niż kalendarzowy rok podatkowy. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki jej rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, obejmuje kolejne 12 miesięcy od lipca do czerwca. Spółka powinna złożyć zeznanie podatkowe CIT-8 za okres od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. w terminie do 30 września 2019 r.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.