Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 16 maja 2022 r.
          Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 r., godz. 11:57
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Zwolnienie z VAT dla rozpoczynającego działalność gospodarczą w trakcie roku

Gazeta Podatkowa

W lutym br. planuję rozpocząć działalność gospodarczą, w ramach której będę świadczył m.in. usługi przygotowywania kosztorysów, a także będę przygotowywał i prowadził projekty finansowane ze środków UE. Swoje usługi sklasyfikowałem w PKD 70.22.Z. Czy od dnia rozpoczęcia działalności muszę być podatnikiem VAT, czy mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Nadmieniam, że nie będę świadczył usług doradztwa.

Podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego jest zwolniony z VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w roku podatkowym działalności gospodarczej, kwoty 200.000 zł. Jeśli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę 200.000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Tak stanowi art. 113 ust. 9 i ust. 10 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).

Zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, w tym do podatników świadczących m.in. usługi prawnicze czy w zakresie doradztwa (z wyjątkiem, który nie dotyczy Czytelnika).

Wątpliwości Czytelnika budzi możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT z uwagi na to, iż w przedmiocie działalności gospodarczej ma wymienione doradztwo (PKD 70.22.Z - pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania), aczkolwiek faktycznie nie świadczy on tych usług.

Organy podatkowe w takiej sytuacji prezentują pogląd, że jeżeli podatnik nie będzie dokonywał dostaw i świadczył usług, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, to będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży. Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 21 września 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.536.2020.2.KF.

Skoro, jak wynika z pytania. Czytelnik nie będzie świadczył usług doradztwa wykluczających ze zwolnienia podmiotowego z VAT, to będzie mógł korzystać z tego zwolnienia.

Przykład

Podatnik w dniu 22 lutego 2022 r. rozpocznie działalność gospodarczą, w ramach której nie będzie dokonywał dostaw oraz świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. W tej sytuacji może on korzystać ze zwolnienia z VAT, ze względu na wartość sprzedaży, do momentu przekroczenia limitu zwolnienia z VAT, tj. 171.506,85 zł (200.000 zł × 313 : 365). W przeciwnym razie, tj. gdy podatnik będzie wykonywał czynności wskazane w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, będzie musiał zarejestrować się do VAT (złożyć VAT-R) nawet wówczas, gdy nie przekroczy limitu zwolnienia z VAT.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.