

Jakie dokumenty do ZUS w razie likwidacji firmy?
1) W przyszłym miesiącu likwiduję prowadzoną samodzielnie działalność gospodarczą, z tytułu której podlegam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie druki powinienem w związku z tym złożyć w ZUS?
W przypadku likwidacji działalności gospodarczej Czytelnik powinien złożyć w ZUS jedynie wyrejestrowanie z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Wyrejestrowanie płatnika składek sporządzi za niego ZUS.
Likwidując prowadzoną działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien na tę okoliczność złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wniosek o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Składa się go na formularzu CEIDG-1. Wniosek ten przedsiębiorca powinien złożyć w terminie 7 dni, licząc od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.
Na podstawie danych z wniosku CEIDG-1 (składanego jako informacja o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej) oraz kopii decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji, otrzymanych z CEIDG, ZUS sporządzi za przedsiębiorcę dokument ZUS ZWPA - Wyrejestrowanie płatnika składek. Przedsiębiorca nie musi więc go składać sam.
W razie likwidacji działalności gospodarczej przedsiębiorca ma jednak obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń siebie jako osoby ubezpieczonej. Dokonuje tego na formularzu ZUS ZWUA. Służy on zarówno do wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jak i do wyrejestrowania wyłącznie z ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz danych identyfikacyjnych przedsiębiorcy (jako płatnika i jednocześnie osoby ubezpieczonej) należy podać w nim:
- kod tytułu ubezpieczenia właściwy dla danego przedsiębiorcy,
- datę wyrejestrowania - trzeba wpisać datę, od kiedy przedsiębiorca nie prowadzi już działalności gospodarczej i nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tego tytułu,
- kod przyczyny wyrejestrowania - 100 (oznacza on ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia).
Formularz ten należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni od daty, od której wygasł tytuł do ubezpieczeń. Czytelnik powinien go więc przekazać w ciągu 7 dni od daty likwidacji działalności.
Przy czym przedsiębiorca będący płatnikiem składek wyłącznie na własne ubezpieczenia wyrejestrowania z ubezpieczeń może też dokonać wraz z wnioskiem o wykreślenie wpisu z CEIDG.
2) Czy wyrejestrowując się z ubezpieczeń w ZUS jako przedsiębiorca, powinienem też wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego żonę, zgłoszoną do tego ubezpieczenia jako członka mojej rodziny?
TAK. Jeśli przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny, powinien też przekazać do ZUS wyrejestrowanie tych osób z ubezpieczenia zdrowotnego. Takiego wyrejestrowania dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA. Również ten formularz należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni od daty likwidacji działalności gospodarczej.
3) Kilka dni temu zlikwidowałam działalność gospodarczą. Jaki kod przyczyny wyrejestrowania należy w takim przypadku wpisać w druku wyrejestrowującym płatnika? Czy powinnam wyrejestrować z ubezpieczeń w ZUS nie tylko siebie, ale i zatrudnionego pracownika?
Czytelniczka nie musi podawać żadnego kodu przyczyny wyrejestrowania płatnika. Wyrejestrowanie to sporządza bowiem za przedsiębiorcę ZUS. Czytelniczka powinna jednak wyrejestrować z ubezpieczeń w ZUS siebie oraz pracownika, z którym z pewnością rozwiązała umowę o pracę likwidując swoją firmę.
W przypadku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca powinien na tę okoliczność złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Składa się go na formularzu CEIDG-1, w terminie 7 dni, licząc od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności. Na podstawie danych z wniosku CEIDG-1 oraz kopii decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji, otrzymanych z CEIDG, ZUS dokona za przedsiębiorcę wyrejestrowania płatnika składek (na formularzu ZUS ZWPA). Przedsiębiorca nie musi go więc samodzielnie składać w ZUS.
Likwidując działalność gospodarczą przedsiębiorca ma jednak obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń siebie, jako osoby ubezpieczonej oraz pracownika, z którym została rozwiązana umowa o pracę. Wyrejestrowania z ubezpieczeń dokonuje się na formularzu ZUS ZWUA. Jako kod przyczyny wyrejestrowania (zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownika) należy podać w nim 100 - ustanie tytułu do ubezpieczeń.
Formularz ZUS ZWUA przekazuje się do ZUS w terminie 7 dni od daty, od której wygasł tytuł do ubezpieczeń.
Najczęściej podczas wypełniania formularza ZUS ZWUA pojawiają się wątpliwości co do daty wyrejestrowania z ubezpieczeń. W tej pozycji trzeba wpisać datę, od kiedy przedsiębiorca nie prowadzi już działalności gospodarczej i nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tego tytułu. Jeśli ostatnim dniem prowadzenia działalności gospodarczej był np. 31 grudnia 2018 r., to wtedy jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń należy wpisać 1 stycznia 2019 r. W przypadku wyrejestrowania z ubezpieczeń pracownika należy podać następny dzień po dniu, w którym umowa o pracę została rozwiązana.
Uwaga! Przedsiębiorca będący płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, może – wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG – dokonać m.in. zgłoszenia wyrejestrowania siebie z ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego.
CZASOPISMA I PUBLIKACJE

TERMINARZ KSIĘGOWY

I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
WYDAWNICTWA INTERNETOWE

PRZYDATNE LINKI

- www.AutowFirmie.pl
- www.Czas-Pracy.pl
- www.EmeryturyiRenty.pl
- www.KalkulatoryPodatkowe.pl
- www.KasaFiskalna.pl
- www.KodeksCywilny.pl
- www.KodeksPracy.pl
- www.KodeksSpolek.pl
- www.OrdynacjaPodatkowa.pl
- www.PodatekDochodowy.pl
- www.PodatekOdNieruchomosci.pl
- www.PodatekVAT.pl
- www.PoradnikKsiegowego.pl
- www.PoradyPodatkowe.pl
- www.RozliczanieVat.pl
- www.RozliczeniaPodatkowe.pl
- www.RozliczenieDelegacji.pl
- www.RozliczenieWynagrodzenia.pl
- www.SkladkaZUS.pl
- www.SrodkiTrwale.pl
- www.UmowyCywilnoprawne.pl
- www.UmowyoPrace.pl
- www.UmowaZlecenia.pl
KANAŁY RSS
