Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.
          Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 12:06
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Finansowanie przez pracodawcę wpłaty dodatkowej do PPK

Gazeta Podatkowa

W jednostce sektora finansów publicznych wdrożono pracownicze plany kapitałowe. Pracodawca na etapie podpisywania umowy o zarządzanie PPK nie zdecydował się na odprowadzanie wpłat dodatkowych dla pracowników. Jednak obecnie zastanawia się nad ich odprowadzaniem. W jaki sposób należy ustalić ich wysokość? Czy można wpłacać je tylko dla części pracowników?

Każdy pracodawca, który wdrożył pracownicze plany kapitałowe, zobowiązany jest naliczać, odprowadzać i finansować wpłaty podstawowe na rachunki osób zatrudnionych, które przystąpiły do oszczędzania. Pracodawca może też zdecydować się na wnoszenie wpłaty dodatkowej. Wysokość takiej wpłaty może wynieść do 2,5% wynagrodzenia brutto uczestnika PPK. Ustawodawca określił tylko maksymalny wymiar tej wpłaty. Natomiast nie wskazał jej minimalnej wielkości. Określenie wysokości wpłaty dodatkowej następuje poprzez wskazanie setnych lub tysięcznych punktu procentowego.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na odprowadzanie wpłaty dodatkowej, to ma możliwość różnicowania jej wysokości. Jednak, zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o PPK, wpłata dodatkowa może być różnicowana wyłącznie ze względu na długość okresu zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym albo na podstawie postanowień regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy obowiązującego w podmiocie zatrudniającym. Co istotne, do okresu zatrudnienia uczestnika PPK wlicza się jego okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy w tym podmiocie zatrudniającym albo w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest ich następcą prawnym. Jednak, aby wprowadzić inne - niż okres zatrudnienia - kryteria różnicowania wpłaty dodatkowej finansowanej przez podmiot zatrudniający, trzeba to zastrzec w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Zatem, w sytuacji gdy w danym podmiocie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania, wysokość wpłaty dodatkowej można różnicować wyłącznie ze względu na długość okresu zatrudnienia.

Zakaz obejmowania określonych grup pracowników układem zbiorowym pracy oraz odpowiednio regulaminem wynagradzania wynika m.in. z art. 772 § 5 oraz art. 239 § 3 Kodeksu pracy. Przykładowo, układu nie zawiera się dla pracowników korpusu służby cywilnej. Dla tej grupy pracowników nie tworzy się też regulaminów wynagradzania. Zasady wynagradzania członków korpusu służby cywilnej są regulowane w samej ustawie o służbie cywilnej oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy. Oznacza to, że w tym przypadku brak jest podstaw do różnicowania wpłat dodatkowych do PPK w urzędach zatrudniających członków korpusu służby cywilnej na podstawie innych kryteriów niż okres zatrudnienia.

W przypadku podjęcia decyzji o finansowaniu wpłaty dodatkowej konieczne jest dokonanie zmiany umowy o zarządzanie PPK. Wówczas obowiązek odprowadzania wpłaty dodatkowej aktualizuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją ustanowiono. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracodawca podejmie decyzję o zmianie wysokości wpłaty dodatkowej finansowanej przez niego.

Przykładowy zapis dotyczący finansowania wpłaty dodatkowej przez podmiot zatrudniający

Podmiot zatrudniający ABC sp. z o.o. finansuje osobom zatrudnionym wpłaty dodatkowe do PPK według następującego schematu:

- osobom zatrudnionym mającym do 5 lat stażu pracy w zakładzie - 0,5% ich wynagrodzenia*,
- osobom zatrudnionym mającym od 5 lat do 10 lat stażu pracy w zakładzie - 1% ich wynagrodzenia*,
- osobom zatrudnionym mającym od 10 lat do 15 lat stażu pracy w zakładzie - 1,5% ich wynagrodzenia*,
- osobom zatrudnionym mającym powyżej 15 lat stażu pracy w zakładzie - 2% ich wynagrodzenia*.

* W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK.

Przykład

Podmiot zatrudniający, który wdrożył PPK, po kilku miesiącach podjął decyzję, że będzie finansował wpłaty dodatkowe dla swoich pracowników. Opracował zasady, zgodnie z którymi zleceniobiorcy mieliby otrzymywać wpłatę dodatkową na poziomie 1% ich wynagrodzenia, a osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę 2%.

Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, bowiem narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. W żadnym przypadku nie można w ten sposób różnicować wysokości wpłat dodatkowych odprowadzanych za uczestników PPK.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.