Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.
          Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 14:41
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Wpłaty do PPK a 50% koszty uzyskania przychodów

Gazeta Podatkowa

Jedna z wyższych uczelni medycznych będzie finansować swoim pracownikom składki na pracownicze plany kapitałowe (PPK). Do wynagrodzeń nauczycieli akademickich i pracowników naukowych od lat stosowane są 50% koszty uzyskania przychodów. Czy do wpłat pracodawcy z tytułu PPK też można zastosować podwyższone koszty uzyskania?

NIE. Wpłaty pracodawcy na PPK, zarówno podstawowe, jak i dodatkowe, nie mają charakteru wynagrodzenia za pracę twórczą. Świadczenie to jest pochodną stosunku prawnego łączącego pracownika z uczelnią oraz okoliczności, w postaci złożenia przez niego deklaracji przystąpienia do PPK.

Wpłaty do PPK, w części finansowanej przez pracodawcę, stanowią na gruncie pdof przychód pracownika zaliczany do źródła, jakim jest stosunek pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). Dotyczy to w równym stopniu wpłat podstawowych, jak i dodatkowych. Od przychodu ze stosunku pracy należy, co do zasady, pobrać zaliczkę na ogólnych zasadach, stosując tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodów.

Jeżeli jednak pracownik, w ramach swoich obowiązków służbowych, wykonuje zadania mieszczące się w działalności wymienionej w art. 22 ust. 9b ustawy o pdof, których efekt chroniony jest przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062), do jego wynagrodzenia znajdują zastosowanie podwyższone 50% koszty uzyskania przychodów. Jednakże koszty podatkowe w powyższej wysokości dotyczą tylko tej części wynagrodzenia, które stanowi honorarium autorskie (za stworzone dzieło), nie zaś do całego przychodu ze stosunku pracy.

Nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi uczelni stanowią specyficzną grupę zawodową. Ich praca - z natury rzeczy - polega na działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Dlatego uprawnione jest korzystanie przez nich z podwyższonych kosztów podatkowych. Jak zauważa Minister Finansów, w interpretacji ogólnej wydanej dnia 15 września 2020 r., nr DD3.8201.1.2018, z przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.), ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.) oraz ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383 ze zm.) wynika, że 50% koszty uzyskania przychodów mają zastosowanie do całości wynagrodzenia nauczycieli akademickich i pracowników naukowych. Jednak wynagrodzenie, o którym mowa w powołanym piśmie, powinno być bezpośrednio związane z aktywnością zawodową pracownika.

Tymczasem wpłaty uczelni jako pracodawcy wynikają z przystąpienia pracownika do PPK. Nie są więc związane z pracą o charakterze twórczym, lecz z samym faktem pozostawania w stosunku pracy i złożeniem deklaracji przystąpienia do PPK.

Z powyższych względów analizowane przysporzenie majątkowe należy traktować jako świadczenie dodatkowe, poddane ogólnym regułom rozliczania podatkowego. Do wpłat pracodawcy do PPK powinno się stosować "standardowe" koszty uzyskania przychodów, uregulowane w art. 22 ust. 2 ustawy o pdof.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.