Rozpoczęcie działalności gospodarczej - sklep.gofin.pl
          Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 r., godz. 12:46
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 19.732
separatorgoraprzod
A A A

Wykonywanie działalności za granicą a ubezpieczenie w ZUS

Gazeta Podatkowa

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Opłacam z tego tytułu zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składkę zdrowotną. Wkrótce będę wykonywał część usług na terenie Niemiec dla niemieckiego kontrahenta. Czy w takim przypadku będę musiał wyrejestrować się w ZUS i zgłosić do ubezpieczeń społecznych w Niemczech? 

Niekoniecznie. Jeśli uczestnik forum spełni określone warunki, wówczas będzie mógł nadał podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

Osoba, która normalnie wykonuje działalność na własny rachunek w jednym państwie członkowskim, ale udaje się do innego państwa członkowskiego, aby tam wykonywać podobną działalność, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego. Tak jest jednak tylko wtedy, gdy zostanie spełniony warunek, że przewidywany czas pracy za granicą nie przekracza 24 miesięcy. Takie uregulowanie wynika z art. 12 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 2004.166.1 ze zm.).

Określenie "osoba, która normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek" stosuje się w odniesieniu do osoby prowadzącej zwykle znaczną część działalności na terytorium tego państwa członkowskiego, w którym ma ona swoją siedzibę. W szczególności osoba taka musi już prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego rozpoczęła jej wykonywanie w innym państwie członkowskim. Oprócz tego w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim musi nadal spełniać w państwie, w którym ma siedzibę (tu: w Polsce), wymogi konieczne do prowadzenia działalności, pozwalające na jej ponowne podjęcie po powrocie. Kryteria te zostały wyszczególnione w Decyzji A2 z dnia 12 czerwca 2009 r. (Dz. Urz. UE C 2010.106.5). Pozwalają one ocenić, czy zostały spełnione warunki określone w art. 14 ust. 3 rozporządzenia 987/2009 (patrz ramka). Decyzja A2 wyjaśnia również, że przedsiębiorca może skorzystać z art. 12 ust. 2 rozporządzenia nr 883/2004, jeżeli prowadził działalność od co najmniej 2 miesięcy przed dniem, od którego zamierza przenieść jej wykonywanie za granicę. Krótsze okresy wymagać będą indywidualnej oceny w konkretnych przypadkach, z uwzględnieniem wszelkich innych występujących czynników.

Natomiast wykonywanie w innym państwie członkowskim "podobnej działalności" oznacza rzeczywisty charakter tej działalności. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób ten rodzaj działalności jest klasyfikowany w państwie, w którym działalność będzie prowadzona, tj. czy jest określony jako praca najemna, czy jako działalność prowadzona na własny rachunek. W celu ustalenia, czy praca, która ma być wykonywana, jest "podobna", należy odpowiednio wcześniej, tj. przed wyjazdem do wykonywania pracy za granicą, określić pracę (także udokumentować), którą dana osoba udaje się wykonać. Osoba prowadząca działalność powinna być w stanie odpowiednio to udokumentować, np. przez okazanie umowy odnoszącej się do pracy, która ma być wykonywana za granicą.

Dokumentem, który będzie potwierdzał zastosowanie polskiego ustawodawstwa ubezpieczeniowego, jest poświadczony przez ZUS formularz A1.

Gdyby jednak uczestnik forum nie spełniał ww. warunków, wówczas powinien zgłosić się do ubezpieczeń w Niemczech i tam opłacać składki.

Kryteria pozwalające ocenić, czy przedsiębiorca normalnie wykonuje działalność w kraju, w którym ma siedzibę:

  • korzystanie z powierzchni biurowej,
     
  • opłacanie podatków,
     
  • posiadanie legitymacji zawodowej i numeru identyfikacyjnego VAT,
     
  • przynależność do izb handlowych lub organizacji zawodowych.

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 10 grudnia 2019 r.
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.