Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 r., godz. 13:58
            Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 15.425
separatorgoraprzod
A A A

Kiedy niepełnosprawny biznesmen nie płaci składki zdrowotnej?

Gazeta Podatkowa

Zasadniczo każda osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna opłacać z tego tytułu m.in. składkę zdrowotną. Niektórym jednak niepełnosprawnym przedsiębiorcom przepisy o ubezpieczeniu zdrowotnym dają prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania tej składki lub jej obniżenia do wysokości zaliczki na podatek dochodowy opłacanej z działalności.

Składka zdrowotna przedsiębiorcy

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana przez nich dowolna kwota. Nie może ona być jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. W 2019 r. najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność (i osób z nimi współpracujących) wynosi 3.803,56 zł, a składka (9%) - 342,32 zł.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że podstawa jej wymiaru nie podlega zmniejszeniu np. w razie rozpoczęcia przez przedsiębiorcę działalności w trakcie miesiąca.

Kto nie płaci wcale?

Z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne zwolnieni są niektórzy niepełnosprawni przedsiębiorcy. Ulga ta dotyczy osób posiadających ustalony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, spełniających określone warunki. W przypadku takich osób zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej wynika z art. 82 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (zwanej ustawą zdrowotną). Zgodnie z nim, osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności nie opłaca składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności w przypadku, gdy:

  • uzyskuje ona przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
     
  • opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Co ciekawe, z ulgi tej mogą też korzystać przedsiębiorcy, którzy co prawda nie mają ustalonego właściwego stopnia niepełnosprawności, ale posiadają odpowiednie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o ustalonym stopniu niezdolności do pracy. Jest ono bowiem traktowane na równi z odpowiadającym mu orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Z tego zwolnienia mogą więc korzystać również renciści pobierający stosunkowo wysokie świadczenie rentowe. Nie jest ono bowiem uzależnione od wysokości pobieranej renty.

Jak ustalić przychód?

Nierzadko niepełnosprawni przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak prawidłowo ustalić przychód uzyskany z racji prowadzonej firmy, którego wysokość zwalniałaby ich z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Ustawa zdrowotna nie definiuje bowiem pojęcia przychodu. Należy więc posiłkować się definicją wynikającą z przepisów podatkowych.

Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT.

Prowadzenie kilku firm

W przypadku gdy niepełnosprawny przedsiębiorca prowadzi więcej niż jedną działalność gospodarczą, mogą też powstać wątpliwości, czy przychody uzyskiwane z różnych rodzajów działalności powinny być rozpatrywane osobno, czy też łącznie z punktu widzenia zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 82 ust. 9 ustawy zdrowotnej, zwalniających niektórych niepełnosprawnych przedsiębiorców z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W takim przypadku należy zsumować przychody ze wszystkich rodzajów działalności (wymienionych w art. 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej) i dopiero wtedy rozpatrywać, czy zaistniały okoliczności zwalniające przedsiębiorcę z tego obowiązku. Co istotne, przychód ten należy obliczać z każdego miesiąca oddzielnie.

Kto płaci składkę obniżoną?

Niektórzy niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą z kolei opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Uprawnienie to wynika z art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej.

Dopuszczalność obniżenia wysokości składki zdrowotnej do kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy uzależniona jest jednak od posiadania przez przedsiębiorcę umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz od uzyskiwanych przez niego przychodów jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie można skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej zarówno w przypadku, gdy źródło dodatkowych przychodów będzie stanowiło inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego niż pozarolnicza działalność, jak również wtedy, gdy dodatkowy przychód nie będzie stanowił odrębnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem.

W przypadku zatem, gdy przedsiębiorca posiadający ustalony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (osiągający przychód jedynie z racji prowadzonej firmy) uzyska np. zasiłek chorobowy z ZUS, nie będzie mógł opłacić składki zdrowotnej obniżonej do wysokości należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Potwierdził to Oddział ZUS w interpretacji indywidualnej z dnia 11 grudnia 2014 r., znak: WPI/200000/43/1409/2014.

Warunki zwolnienia niepełnosprawnego przedsiębiorcy z opłacania składki zdrowotnej (od 1 marca 2018 r.)

uzyskiwanie przychodów z prowadzonej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (czyli obecnie kwoty 514,90 zł, tj. 50% z kwoty 1.029,80 zł)

oraz

posiadanie ustalonego umiarkowanego
lub znacznego stopnia niepełnosprawności

lub

opłacanie podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności w formie karty podatkowej

oraz

TERMINARZ KSIĘGOWY

separatorgoraprzod
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN poleca w sklepie internetowym www.sklep.gofin.pl
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno-Finansowych Ukazuje się co 10 dni
więcej »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Dwutygodnik
więcej »
Poradnik VAT Dwutygodnik
więcej »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości Dwutygodnik
więcej »
Przegląd Podatku Dochodowego Dwutygodnik
więcej »
Gazeta Podatkowa Ukazuje się w poniedziałki
i czwartki
więcej »
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 23 maja 2019 r.
gofin
sgk
www.czasopismaksiegowych.pl
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.